Na Maltě jsem byla jednou. Je to tak 13 let zpět, kdy nás tam naši poslali se ségrou na jazykový pobyt. Moc si toho z Malty nepamatuju, tak jsem byla nadšená, když jsme v listopadu mohli s Tondou vyjet. Ještě víc, když  jsem zjistila, že tam nebudou šílený čtyřicítky teploty, které tam v létě bývají. Chytli jsme skvělé počasí na poznávání, né moc zima, ani moc horko. Sice nám zapršelo, ale byli jsme připraveni, tak nám to nevadilo. Zde tedy máte celý tří denní itinerář, co se na ostrově Malta dá podniknout.


Kde sehnat průvodce:

Pokud máte rádi průvodce, určitě se poptejte po pani Yvette, kontaktovat jí můžete přes visitmalta.com (link je zde, stačí rozkliknout a napsat do vyhledávače její jméno). Díky ní a Malta Tourism jsme tak viděli skoro vše a já vám tak můžu sepsat tenhle tří denní itinerář.

Doprava na Maltě:

Malta je malý ostrov, nemusíte se bát dlouhých přejezdů v autě. Pokud toho chcete víc vidět, včetně míst na ostrově Gozo, doporučuji si půjčit (už na letišti) auto. Například od firmy Budget.com si můžete malé půjčit už od 270kč/den.

Měli jsme i příležitost jet autobusem (google maps vám ukáží, jaký autobus kam jede a kde je nutné přestoupit), jízdenku jsme platili přímo u řidiče. Na zdejší městskou hromadnou dopravu se můžete spolehnout (na Maltě, ostrov Gozo je něco jiného).

Ubytování na Maltě:

Přiletěli jsme přímým spojem na Maltu pozdě v noci, někdy kolem 1. Cesta na hotel trvala jen půl hoďky, takže jsme se do postele dostali během chvilky. Spali jsme v hotelu Seashells Hotel Resort ve městě Qawra. V hotelu jsme měli snídaně i večeře, tak vám bohužel v tomto článku nepřinesu foodie tipy.


Den první: Valletta

Valletta je hlavní město Malty a její Grand Harbour (Velký Přístav) je jedním z největších přírodních přístavů ve Středomoří. Díky němu se o Maltu dříve hodně bojovalo a díky tomu má bohatou historii.

Začali jsme u Grand Masters Palace & State Rooms, kde žili maltézští velmistři a nyní prezidenti. Najdeme zde také obrovskou zbrojnici. Zbraně padlých vojáků se nikdy nepředávali dál. Na jejich počest se uchovávali, proto. jich zde najdeme tolik.

The Upper Barrakka Gardens

Ze zahrad, které jsou v centru Valletty je nádherný výhled na celý přístav, škoda, že jsme tu neměli moc času, nejradši bych si sem vzala nějakou sváču a strávila tu celé odpoledne. Odtuď jsme sjeli výtahem dolů k moři a tradiční loďkou se přelodili na druhou stranu přístavu, do Vittorie. Cesta stojí 2 eura a určitě se vyplatí, navíc – kdo nemiluje lodě?

Valletta a přilehlá Tři Města mohou působit jako jedno velké město, to jsem si myslela já, ale jsou to 4 různá, které časem tak nějak splynula do sebe.

Po obědě jsme se šli podívat na pevnost St.Angelo, zde je krásný výhled na Vallettu, měli jsme štěstí a byli jsme tu na západ slunce. Zbytek dne jsme se procházeli po Vittoriose, nádherném historickém městečku.

Tip: pokud budete mít více času, můžete se jít podívat do Gardjola zahrad, které jsou na stejné straně města.


Den druhý: ostrov Gozo

Než jsme se vydali na ostrov Gozo, sjeli jsme se podívat do Popeye vesničky, která byla v roce 1980 postavena jako filmový set pro film o Pepkovi námořníkovi. Nyní je z něj zábavní park pro děti, kde jsme si ale krásně odpočinuli i my.

Vstup do vesničky stojí 15 euro v zimní sezóně, 17 euro v létě. S nimi v balíčku máte i vstup do moře na atrakce, zdarma popcorn&pohlednici a další věci, veškeré info je zde.

Přes moře naproti je hezký výhled:

Ostrov Gozo

..není ani zdaleka velký jako Malta, ale je tu stejně malebně. Nám se tu líbilo možná ještě víc a pokud pojedete na dovolenou na Maltu, vyhraťte si minimálně jednu noc i tady na Gozo. Čas tu utíká daleko pomaleji a říká se, že tu je tak, jako kdysi na Maltě.

Celý zážitek začíná už cestou tam, jedete se tam trajektem. Cesta trvá něco kolem půl hodiny a vyráží se z přístavu v Cirkewwa. Veškeré informace ohledně ceny lístků a jak se do přístavu dostat je přehledně sepsáno v tomto článku, který jsem našla. My jsme měli na Gozu předem domluveného řidiče, který se nám věnoval celý den, ale zde je seznam, jak se na Gozu pohybovat:

Transport na Gozo:

  • Hned v přístavu si můžete sehnat řidiče taxi. Nevím, na kolik vyjdou cesty po ostrově či jdou zamluvit na celý den, ale nebude to nejlevnější varianta.
  • Autobusová doprava prý není tak spolehlivá, tak bych doporučovala si pronajmout auto (v přístavu).
  • Hop on&off autobusy, které vás svezou na největší turistické atrakce.
  • Jeep tours – Tak prý nejlépe poznáte Gozo bez turistů. Můžete si je zabookovat třeba tady.

Co vidět na Gozo:

Tal Mixta Cave

Naší první zastávkou byla tato jeskyně, je dobře přístupná autem a vidíte z ní na pláž Ir-Ramla il-Hamra. Ta je největší pláží na ostrově a krom toho je známá i tím, že zde najdeme červený písek (je jedinou písečnou pláží na ostrově).


Město Victoria & The Cittadella

Victoria je srdem Gozo a najdete zde hromadu obchůdků, pro moje překvapení tu mají i Lidl (:D). My jsme se tu naobědvali v Café Jubilee, kde jsme si dali jejich tradiční ravioli s místním sýrem a pokračovali malou procházkou na Cittadellu (bylo to za rohem, ale s plnym břichem to dalo trošku zabrat).

Je tu nádherný výhled na celý ostrov, na Gozo se říká, že všechny cestou vedou sem. Když je dobrá viditelnost, můžete vidět až na Sicílii.


Xwejni Salt Pans

Tahle solná políčka vlastní jedna rodina už přes několik desítek let. Přes zimní sezónu sůl nesuší, protože se tak rychle nevypařuje voda a často prší. Když ale sezóna začne, musí každý bazének pořádně vydrhnout a pak až tři várky vody nechat v nich vysušit, aby se dostala ven veškerá špína.

Nejdříve dají vodu vysušit do většího bazénku, kde se koncentrace soli zvětší a dále tuto mořskou vodu rozvedou do menších bazénků. Tam během týdne (někdy i během pár dnů) vyschne v sůl. Dále se vyškrábe a sesbírá. Mají tu i svůj obchůdek, kde si můžete koupit jejich sůl.

Pokud se sem zajedete podívat, prosím, respektujte nápisy. Na některá políčka se nesmí vstupovat, do bazénků by se mohla dostat špína a znehodnotilo by to danou várku. Přece jenom je to něčí obživa, tak jim to nedělejte těžší.


Azurové okno

To byla naše poslední zastávka na ostrově Gozo. Azurové okno byl skalnatý útvar ve tvaru mostu, který byl spojen s pevninou a tvořil okno. V roce 2017 se přes noc zhroutil a bohužel z něj nic nezbylo. I tak se ale vyplatí na místo jet. Má to atmosféru a je to tu unikátní.

V moři můžete vidět tzv. Fungus rock. Dříve lidé věřili, že na tomto ohromném kameni roste houba (nyní víme, že to je parazitní rostlina), která slibovala léčivé zázraky.

Naproti ruinám po Azurovém oknu také najdeme “Inland see“ (v překladu “vnitrozemské moře“), kde se za dobrého počasí můžete potápět a vplouvá se s lodí do jeskyně, která toto místo spojuje s mořem.

Po celé zemi najdete zkameněliny ježků:

Na těchto místech bylo ono okno:


Na zpáteční cestu na Maltu nás doprovázela taková obloha:


Den třetí: Mdina, Marsaxlokk, Blue Grotto

Blue Grotto

Poslední den jsme začali zastávku u Modré Jeskyně (Blue Grotto). Tento výhled je z hlavní silnice, takže se nemusíte bát, že byste museli někam šplhat. Jelikož se blížila bouřka, nemohli jsme se vydat loďkou na projížďku jeskyní, což mě moc mrzí, ale tak příště..

Doporučovanou dobou na projížďku lodí je dopoledne. První loďky vyplouvají už v 9, tak buďte na místě včas. Odpoledne sem nedopadají paprsky slunka a nevynikne tolik barva korálů.


Marsaxlokk

Tato vesnička je známá nejen místními rybáři, ale také protože se tu každou neděli pořádají největší trhy na Maltě. Číslo jedna, co tu budete moci nakoupit, jsou ryby. Mimo to ale i hromada dalších věcí jako oblečení, ovoce, zelenina či šperky, které tu vyrábí ženy rybářů. Trhy na Maltě jsou prý velmi výhodné.


Mdina

Naší poslední zastávkou bylo historické městečko Mdina. Mdina byla dříve hlavním městem a do teď se jí říká “Tiché město“. Krom vyjímek sem nesmí žádné automobily. Velkou zajímavostí je, že uličky jsou tak dlouhé, jak daleko dříve doletěl šíp, lidé se tedy v případě nouze mohli rychle schovat za roh.

Než jsme se dostali dovnitř, dali jsme si ještě oběd naproti Mdině v Is Serkin, kde pečou čerstvé slané “koláčky“. Měla jsem jeden se sýrem a druhý s hráškem a bylo to výborný a za pár centů.

V druhém článku z Malty jsem vám nahrála zbytek fotek, které by rušily tento článek, tak se podívejte. Dovolená toto byla opravdu skvělá, pokud nad Maltou tedy přemýšlíte, mrkněte na fotky.

Mějte se krásně,

D.

Write A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..