Trápila jsem se s jedním dlouhým článkem z Bali už strašně dlouho (řekla bych, že přes měsíc), nevěděla jsem, kde začít, jak vám všechny informace předat, a tak jsem se rozhodla, že je rozdělím. V tomto se dočtete o tom, kam z Bali na pár dnů pryč. Co stojí za vidění, kde spát, kam na jídlo a hlavně kam na skvělý zážitky.


Výlet, který doporučuji každému, co se na Bali vydá, je výlet lodí na Nusa Penida. Vzpomínám na tenhle výlet nejvíc ze všech, které jsem letos podnikla. Lembogan je taky boží a stojí za navštívení, jen je daleko menší a je víc na odpočinutí. Co mají oba ostrovy společného je to, že na nich nic moc v sámoškách neseženete. Jeden den jsem tam objížděla každou sámošku a hledala tampóny, takže pokud to, holky, máte dostat, určitě se pořádně sbalte (:D).


Je jen na vás, jak se rozhodnete na ostrovy vyjet. Buď pojedete sami na sebe, jako jsme to udělali my anebo je možné si přes hotel/známého domluvit jednodenní-vícedenní výlet, kde s vámi objednou nejznámější místa. Já tohle nemám moc ráda, takže jsme zvolili variantu sami na sebe. Není to nic složitého, nemusíte se na nikoho vázat a vše si děláte tak, jak chcete. 

JAK SE NA OSTROVY DOSTAT : Lodí z přístavu v Sanuru, se dostanete jak na Nusa Penidu, tak i Nusa Lembongan . V přístavu najdete mnoho prodejců, my si nějaké vybrali až na místě a koupili rovnou zpáteční jízdenku. Byli jsme čtyři a myslím, že jsme zpáteční jízdenku trošku usmlouvali. Zde si je ale můžete koupit rovnou, ceny se pohybují kolem Kč 800,-.

Jak se dostat do přístavu Sanur: Až sem pojedete, budete platit “vjízdné“ pár jejich korun, nanavigují vás na parkoviště, kde motorku můžete nechat jak dlouho budete potřebovat (my je tam nechávali přes celý víkend), helmy jsme nechávali na motorkách (jen je uložte tak, ať vám do nich nenaprší). Za každý den vám nalepí malý puntík na motorku a podle toho budete platit za parkování. Žádné stovky, jen drobné.

Tip: Pokud budete mít hodně času, dejte si tu kafe v Kopi Kiosk (link), mají i Wifi, takže můžete na poslední chvíli plánovat výlety a kam přesně se ještě budete chtít podívat. 

Tip II.: Při nástupu do lodě budete minimálně po kolena v moři, tak se k tomu vhodně oblečte a vemte si žabky ;).

Když dojede do přístavu na ostrově (jak na Lemboganu, tak Penid), pronajměte si skůtr, s helmou, na ostrovech je to nejlepší možnost na dopravu. Cesty na Nusa Penidě jsou dost šílený, dost kamenný, děravý a tomu odpovídá i stav zapůjčených motorek (pruží až na doraz a váš zadek vám po dvou dnech moc nepoděkuje), ale byl to zážitek a rozhodně to stálo za aždou projetou díru. Hlavně jezděte opatrně, žádný šílenosti a mějte dostatečně natankováno, jednou se nám stalo, že nám to v noci cestou domů chcíplo a sháněli jsme uprostřed ničeho benzín.

Co vidět na Nusa Penida?

Pura Goa Giri Putri Cave 

Tento chrám se nachází ve vesnici Suana a co je na něm tak zajímavé? Je to chrám v jeskyni a uvnitř to je prý neuvěřitelné (mně teda přišlo neuvěřitelné na Penide všechno..). Já jsem se sem bohužel nedostala. V ten den jsem to dostala a pokud to holka má, nesmí vstoupit do jakéhokoliv chrámu. Jasně, asi to nikdo kontrolovat nebude, ale chtěla jsem to respektovat, tak jsem počkala venku..

Tip: Pokud nemáte vlastní sarong (šátek), nemusíte se ničeho bát. Bude vám se vstupem do chrámu zapůjčen. Je nutné ho ale mít.

Diamond beach 

Bohužel nám tu začlo pršet, tak jsme si tu jen sedli ve warungu (místní “hospůdky“) na náš asi tak stej kokos za výlet a počkali než přestane. Co jsme ale nevěděli bylo, že je tohle jeden z nejlepších šnorchlovacích spotů na Nusa Penida. Na Bali si úplně moc nezašnorchlujete vzhledem k obrovským vlnám a zakalenému moři, ale tady na té pláži jsou skvělé podmínky.

Angel’s Billabong

Na Penidě je hromada přírodních bazénků, které moře časem vytvořilo. Když vychytáte správný čas odlivu, budete se v nich moci i vykoupat. Angel’s Billabong je jeden z nejznámějších, no jen koukejte..

Hned vedle něj najdete Broken beach, co vím, tak dolů se nedá nedostat, my byli tak vyřízení z horka, že jsme byli chopní platit zlatem za zchlazení. Na to si buď budete muset počkat někam jinam anebo si vlezete do Angel’s Billabong bazénku.

Z broken beach jsme jeli na výhled na Kelinging beach neboli T-Rex head (opravdu připomíná hlavu dinosaura). Sem jsem se těšila úplně nejvíc, protože jsem toho měla plný instagram. A bylo to něco NEUVĚŘITELNÝHO. Počítala jsem s tím, že budu zklamaná, ale bylo tomu naopak. Nemohla jsem uvěřit, jak něco takovýho může existovat (to se mi stává poslední dobou docela často).

Nedalo nám to a nakonec jsme se rozhodli, že to sejdeme dolů na pláž. Upozorňuju vás, že cestička dolů neni nic pro ty, co se bojí výšek. Zábradlíčko kolem je bambusové, místy se tak pofidérně kinklá. Vemte si buď pořádný boty anebo pokud máte žabky, asi si je radši zujte (měla jsem obyčejný vansky). Hlavně, prosím, buďte na sebe opatrní. Protože… dole to fakt stojí za to. Tahle zastávka pro mě byla největším zážitkem z celé Penidy. Jestli jste do teď neměli respekt z moře, tady ho mít budete. Jeho síla je tu neuvěřitelná. Nikdy jsem nezažila takový vlny jako byly tady. Byly velký jako já a voda byla azurově modrá. Nemohla jsem se z těch vln vůbec dostat a když jsem se chvilku nekoukala, tak mě vlna srazila na zem. Pak znova a když jsem se konečně z toho dostala a vytáhla si zpátky na místo plavky, tak přišla třetí. No jen si to představte, jak tam sebou melu v tý vlnivý pěně s holym zadkem a prsama všude možně.

Manta view point 

Nusa Penida je známá tím, že je zde mnoho míst, kde můžete pozorovat Manty (rejnoky) anebo jet rovnou na Manta trip, kde vás vyvezou lodí na moře a koukáte se z lodí. Je to takové buď anebo, kdy nemusíte mít úplně štěstí. My se vydali na jednu z mnoha vyhlídek, sice jsme žádnou neviděli, ale výhled byl fenomenální.

Atuh beach 

Naše (moje) poslední zastávka na mym Bali tripu. Už se nám po dvou dnech na motorkách nikam nechtělo, tak jsme tu zůstali do večera, což byl nejlepší nápad a protože bylo po dešti (myslim), byly jsme tam skoro sami. Na pláži Atuh je asi pět hospůdek, kde vám navaří a na(do)lejou, nemusíte se tedy bát.

 

Jelikož tady jsme už měli dost, rozhodli jsme se, si nechat zbytek na někdy příště, ale vy to třeba stihnete. Chtěli jsme si sejít útesovou cestičku k vodopádům Peguyangan , kde najdete malý vodopádek a bazének z moře, kde se dá krásně posedět, vykoupat a odpočinout. Dále na výhled Pulau Seribu a to bylo asi vše :). Byli jste někdy na Penidě? Co dál ještě vidět?


A co zažít na ostrovu Lembongan a Ceningan?

Lembongan je velikostí prostřední z trio Nusa ostrovů. Dá se ale projet celý dokola během hoďky, je navíc propojen nově postaveným mostem s Nusa Ceningan, nejmenším z nich.

Surfování, paddleboardování na pláži Mushroom Bay. Voda stejně jako na Penidě je tu neuvěřitelně průzračná, tohle si tu fakt užijete. Na této pláži jsme dopaddleboardovali k jedné z mnoha plošin, co jsou zakotvené kousek od pláže a skákali jsme z nich do vody. Jsou určené pro různé výletní skupinky a když budete mít štěstí jako my, budete je mít jenom pro sebe.

Na jídlo a jógu do Ginger Jamu (link).

Dream Beach

Tady jsem štěstím běhala sem a tam a nemohla přestat, byla jsem prostě strašně šťastná, že jsem, kde jsem. Všichni doporučují na západ slunce. Určitě si návštěvu spojte s Devil’s Tear, je to hned vedle.

 

Devil’s Tear

Jeden z největších zážitků na Lembonganu. Vlny tu s přílivem a odlivem vymlely něco neskutečného a stoprocentně sem musíte. Vlny tu různě narážejí do skal a tím voda vystřikuje do výšky a byla bych schopna to tam pozorovat klidně několik hodin. Pokud budete mít možnost, jeďte sem na západ slunce, prý jedno z nejlepších míst na západ slunce za celé Bali.

Skákat z útesů a koupání u/v Blue Lagoon jsme už bohužel nestihli, ale vám tak posílám tip ještě na zip linu u Secret beach na Ceninganu . Prý skvělý zážitek, my se radši vykydli na večeři a dali drink se západem slunce.


Mapa všech výše zmíněných míst:


A pokud vás zajímá, jak sehnat nejlevnější letenky, kde na Bali bydlet, kdy tam jet a jak na sebe dát pozor, tak se mrkněte na můj starší článek zde.


Doufám, že se vám článek bude hodit a dovolená bude boží,

Domča

Write A Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..