V poslední době mi chodí víc a víc otázek na to, čím fotím, proto jsem se rozhodla, že zde na blogu udělám novou záložku “PHOTOGRAPHY“, kam čas od času přidám článek. Ať už s nějakými povedenými fotkami anebo tipy – jak fotit fotky na instagram, jak fotit jídlo. Seznámím vás s funkcemi foťáku atd atd atd.. Jen chci říct, že nejsem žádný profesionál a i když bych se chtěla jednou focením živit, mám od toho ještě hodně daleko.. tak ale pojďme na to :))

P4290733Ještě ale než začneme, chci mooc po-dě-ko-vat za všechny komentáře a zprávy, že mám hezké fotky.. Už na úvodu bych řekla, že hezké fotky nejsou zas tolik o tom, jaký máte foťák, ale o tom, jestli to aspoň trochu máte v oku. Flatlay krásnou fotku (fotky ze shora jako třeba tato) vyfotíte i na obyčejný foťák na mobilu. Pokud nerozumíte fotoaparátům, funkce všech těch drahých vám budou tak trochu k ničemu. Proto jsem tu já, abych vás tím provedla. Dnes se zaměříme na to, čím fotím.

Mým prvním “pořádnějším“ foťákem byla nejzákladnější Canon zrcadlovka 1000d. Když říkám nejzákladnější, tak vážně ta nejzákladnější. Měla jsem k ní pár objektivů a od deváté třídy jsem fotila jen s ní. Jen ale na automat bez blesku :D. Šíleně mě to bavilo, a tak jsem fotila a fotila a fotila. Připadala jsem si jak největší fotograf, přitom moje fotky nevypadaly nijak zázračně. jediné, v čem se od ostatních lišily byla jejich kvalita. Hm. Na selfíčkový fotky na facebook mi ale byla k ničemu :D. Mamka si nějakou dobu na to, co jsem už (lépe) fotila, založila blog a zde si myslím, že se stal mezník v mé “fotografické kariéře“. Začala jsem jí fotit jídlo – objektivem 50mm. A to mě naučilo nejvíc. Chtěla jsem, aby měla krásný fotky, tak jsme zkoušela všechno možný (což dělám do teď). Miláček skvěle posloužil, ale pak se mi rozbily ostřící body a spíše nefungoval než fungoval. I tak jsem na něm ale vytvořila skvělé fotky a moc mu za to děkuji – hah. Spíš jsem se na něm naučila fotit.

A pak to přišloOlympus Pen E-PL7 (tento). Moc jsem si ho přála už kvůli Wifi sdílení do mobilu a jak je maličkej, ale funkcemi skvělej (<333).

P4290733

P4290731

P4290725

ugvo

Naučila jsem se ho nosit všude. V-Š-U-D-E. Do školy. Do kina. Na procházku. Na večeři. Na nákupy.. Od té doby jsem nahrála tak 10 mobilních fotek na instagram. Zbytek z foťáku.

Co umí a co nejvíce používám?

  • Cokoliv si vyfotím, tak můžu přes wifi sdílení během minuty nahrát do mobilu.
  • výklopný dotykový displej – hurá kvalitním selfíčkám!
  • Mohu si navolit rozměry stran fotky – fotím rovnou do čtverce na instagram.
  • Můžete si upravit barvy, tedy fotkou rovnou udělat světlejší/tmavši, barvy výraznější a dokonce jí i “odžlutit“.
  • Mimo jiné má i funkci filtrů (osobně nepoužívám, upravuji až v mobilu nebo pc).
  • Natáčí HD videa.
  • Přes wifi a olympusáckou aplikaci můžete foťák ovládat i z dálky mobilem – samospoooooooouuuušť!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Objektivy – nejdůležitější věc na celém foťáku. (jsou často dražší než samotné tělo)


Dostala jsem ho se základním pancake objektivem 14-42 (zde). Je ultra štíhlý, takže se vám vejde i do psaníčka. Dá se s ním zoomovat, světelnost je díky tomu trochu horší. Jen lehce s ním nedocílíte “rozmazaného“ pozadí (moje mamka říká “udělej tam vzadu za tím jídlem -tu- mlhu“ ). Na druhou stranu je ale skvělý na natáčení videí, selfíčka, krajiny, cestování.. Takový univerzál na cokoliv..

Fotky focené tímto objektivem:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PA041068

PB213189

P9220391

PA030882


Tím, co vás bude zajímat nejvíce je pevná 45mm (zde). Objektiv, do kterého se vyplatí investovat a který si okamžitě zamilujete. Světelnost 1,8. Což je super!. A přesně tento objektiv vám rozostří pozadí, když budete chtít. Záběr je daleko “užší“ než u základního pancake objektivu nebo mého druhého (17mm). Je vhodný na focení jídla, portrétů, outfitů a čehokoliv, kde potřebujete dát důraz na detail a “rozmazat“ pozadí :).

Fotky focené tímto objektivem:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Nejnovějším přírůstkem je pevná 17mm (zde). Úplně jsem ho vyměnila za pancake. Je naprosto boží! Kdykoliv jsem s pancake fotila, nikdy jsem nic nepřibližovala. Vždy jsem rovnou měnila na 45mm. A tento s jeho světelností a rychlostí ostření je pro mě daleko lepší, taky vám rozmaže pozadí, dá se říci, že stejně jako 45mm :)))! A jde v něm fotit věci v ruce (což s 45 moc nejde) s rozostřeným zbytkem a v podstatě to, co s pancake, jen fotka vyjde daleko hezčí. Skvělý do restaurací.

Přikládám fotky:

P3260750

P3260752

IMG_6376

IMG_6385

P3291126

P4181220

P4211294

P4259795

P4259938

Tím, že je širokoúhlej, trošku deformuje fotku – můžete to vidět zde na outfitových fotkách: 17mm / 45mm.

uoubpu


Zde je rozdíl mezi přesvětlenou fotkou, s foťákovým filtrem a rozdíl mezi 17mm a 45mm na stejném prostředí a ze stejné vzdálenosti:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To bylo pro začátek asi všechno, dejte vědět, jak se článek líbil a napište mi do komentářů, jaký byste chtěli nejradši :)).

Pusu a nejkrásnější start do nového týdne,

Domi