Za celý život si troufám říct, že jsem procestovala né málo, jasně, neviděla jsem toho zase tolik jako Eliška Timetofit. V posledních pár letech se to trošku kvůli škole a povinostem zaseklo, ale teď se to celé zase otočilo a konečně cestuji tak, jak jsem vždycky chtěla (pokud vás teda neokradou na nejvíc báječný dovolené). Rozhodla jsem se tedy, že vám zde sepíši pár tipů, jak lépe cestovat a co nezapomenout zabalit.


DOKLADY

pa122304

Ať už budete cestovat po Evropě anebo mimo ní, vždy si dávejte pozor na svoje doklady (pas, občanka), bez kterých byste neodcestovali. Do kabelky si je dávejte někam pod zip, v hotelu do trezoru a NIKDY je na místě dovolené netahejte sebou, nikdy nevíte, kdo vám uteče s kabelkou.

TEKUTINYscreen-shot-2016-10-25-at-08-31-04

Do kabiny si smíte vzít jen 100ml lahvičky tekutin, kterých může být v objemu až jednoho litru v uzavíratelném průhledném pytlíčku (na Ruzyni dávají zadarmo, na jiných letištích jsem viděla, že se platí, doma používáme uzavíratelné pytlíčky na jídlo z Ikea). Bacha na lahvičky/voňavky, které mají obsah třeba 125ml a máte tam jen zbytek na dně. Zabaví vám je stejně.

Osobně se v letadle neobejdu bez:

balzámu na rty

malého balení kokosového oleje  (hlavně na dlouhé cesty, kdy pokožka trpí ze suchého vzduchu)

voňavky anebo tuhého deodorantu – tip: pokud nechcete, žádnou sebou tahat nemusíte, všude jsou duty free s hromadou voňavek, kde se vždy jen přestříknu a zase voním :).

suchý šampón (Dry Shampoo Morning After Dust od L’Oréal Professionnel), prodávají se i cetovní balení – super věc na dlouhé lety. Když pak někam přiletíte, stačí vlasy na záchodě prostříkat a budete vypadat skvěle.


ELEKTRONIKA

Processed with VSCO with hb1 preset
Mějte připravené všechno elektro na vrchu tašky, při kontrole rentgenů jí vždy chtějí vyskládat do samostatných boxíků ke zkontrolování.

Počítač (nebo tablet) si NIKDY nedávám do zavazadla, které odbavuji. Ze dvou důvodů: nikdy nevíte, zda se vám kufr neztratí / nezatoulá a také proto, protože s kuframa v zavazadlovém prostoru tak hází, že nechci riskovat jeho zničení a navíc se na něm můžete koukat ve volné chvilce na filmy anebo si udělat nějakou práci. Já většinou píši články a upravuji fotky.

Do kabelky nikdy nezapomenu hodit iPhone s předem vypnutými mobilními daty & foťák. Když jezdím do zahraničí, nikdy jsem si nezařizovala extra balíček s internetem, všude se připojíte na wifi. Alespoň si víc užijete dovolenou a poznáte kulturu. Teď na Bali jsme s Didi udělaly vyjímku a pořídily si do mobilu simku, abychom měly připojení na navigaci a mohly bez problému jezdit kamkoliv a případně najít i nějaká další zajímavá místa v okolí.

Nezapomeňte na nabíječky / nabité power banky na dlouhé léty anebo kdyby se vám čekání na letišti z nějakých důvodů prodloužilo. (Nyní už mají na dlouhých letech i USB porty)


OSTATNÍ

Jídlo. Ať už to jsou jen raw tyčinky, jablko, banán anebo sandwich, jídlo na letištích je předražené, většinou si tam ani nic nenajdu a lepší mít jídlo navíc než hladovět několik hodin a být z cesty otrávený. Pokud si tedy budete něco do letadla brát, nevolte nic omáčkoidního, je možné, že by vám ho zabavili.

Když už jsme u jídla, voda se mi nechce na letišti kupovat, vždy si tedy beru prázdnou plastovou láhev, do které si po kontrole rtg natočím vodou z kohoutku. Dávejte pozor, aby byla na daném místě pitná voda. Co jsem tak obletěla pár míst, tak jsem vypozorovala, že voda na Pražském letišti je jedna z nejdražších. V Dubaji třeba stojí 10kč, žádných 70,-.

Knížka / křížovky? Na dlouhé chvíle se hodí úplně všechno :D.

Propiska – nikdy nevíte, na co jí budete potřebovat. I kdyby jen na otevření plastového pytlíku od jídla (anebo zabití teroristy :D):)


OBLEČENÍ

img_3470

Teplé ponožky a mikinu.

I když poletíte někam za teplem, nezapomeňte na to, že v letadlech je schválně chladněji, lidem se v takovém vzduchu nedělá tak špatně a není pak vydýchaný vzduch. Nikdy není dostatečný počet dek na pasažéry, tak na sebe myslete ať nenastydnete :).

Na dlouhé cesty volte to nejpohodlnější. Na tu na Bali jsem letěla v tepláčkách, mikče a denim bundě. Nenamalovaná. A byla to ta nejlepší věc, co jsem mohla udělat. Bylo mi celou dobu skvěle, nikomu to nepřišlo blbý a i kdyby, stejně vás nikdo neuvidí :).

Doporučuji si brát pohodlné boty, nohy vám otečou a do střevíčků se nevejdete. Také když budete v letadle stále chodit na záchod nebo se chtít procházet, tak ať se vám dobře nazouvají. Posledně jsem si do letadla vzala Toms a hotelový bačkůrky 😀 :).


CARRY ON / KABELKA

Pokud neletím někam na dlouho,daleko a nepřestupuji, beru si do kabiny jen lehkou kabelku, nejradši cestuji se svojí Longchamp, je skladná, nic neváží a vejde se do ní vše, co na let potřebuji. Pokud tak není a je možnost, že by se mi někde mohly zdržet kufry, vemu carry on, do kterého naskládám počítač, kalhotky, ponožky a jeden outfit, co by kdyby :).


A jestli chcete vyhrát balíček vlasových produktů od L’Oréal Professionnel, můžete o něj soutěžit na stránkách zde (http://thelook.jenprozeny.cz/darek-za-foto/) anebo mi napište do komentářů, jaká byla vaše nej* dovolená. Ať už nejlepší, nejvtipnější nebo nejhorší. Potřebujeme se s Didi trošku zasmát :)). V neděli 6.11 . vyberu jednoho z vás a balíček pošlu. 

d&d