Víte, kdy jsem naposledy snědla antibiotika? Asi tak před dvěma lety. Pamatuju si na dobu, kdy jsem měla asi osm balíčků během jednoho roku. Chronický angíny. Neustále se vracely a já věděla, že opakované chození k lékaři není řešením. Průběh krom pár vyjímek nebyl nijak drastický, začalo mě škrábat angínovsky v krku a když jsem se do něj podívala, měla jsem na mandlích bílé čepy. Jinak mi bylo dobře a mohla jsem normálně fungovat, většinou byla nálada i na fitko. Při poslední návštěvě orl mi doktorka řekla, že s další angínou jdou mandle pryč. No. TO URČITĚ. To byl moment, kdy jsem si řekla “dost“, zašla k doktorce Hříbalové na Čínskou medicínu a začaly spolu řešit všechny moje problémy.

První sezení trvalo asi dvě hodiny a probraly jsme spolu snad úplně vše. Od psychického (v tu dobu dost špatného) stavu až po ten fyzický (alespoň něco na mně bylo v pořádku :D), co se v rodině děje, jaké mám kamarády, jak to mám se sexem (ano i na to se ptala), jestli mám raději teplo nebo zimu atd atd. Po dvou týdnech jsem k pani doktorce přišla zas, měla vypracovaný “plán“, jakou začneme léčbu, nasadila mi několik druhů bylin, které jsem jedla každé ráno&večer víc jak půl roku. K nějakým jsem se vrátila, některé jsme vyměnily a dokonce jsem podstoupila akupunkturu. Vše se léčili delší dobu než jsme zvyklí, ale paní doktorka na vás kouká jako na celek, né jen na daný problém. Bolí vás koleno? A nemáte náhodou problémy se zažíváním? Ano, máte? Aha, tak zde je problém.. Zjistí příčinu a tu léčí. Tak to má být.

Vyléčily jsme společně úplně vše, krom toho, že pokaždý, když jsem byla (a jsem)  v nějakém stresu, propukla mi angína. Přestala jsem ale s nimi jezdit k doktorům. To by byly atb furt dokola. Buď kontaktuji paní doktorku Hříbalovou, která mi předepíše konkrétní bylinky (vyřešily jsme i zánět močáku), anebo praktikuji přírodní léčbu.

Upozorňuji, že nejsem žádný lékař a jen tu s vámi sdílím své zkušenosti, které se mi osvědčily a vždy mi pomohly.

ANGÍNA/NACHLAZENÍ & ČESNEK

Pokud se mi objeví angína a čepy na mandlích, vezmu špejli, obalím ji tampónkem a bílé čepy z mandlí vymáčknu/vyškrábnu a vyndám (nepolykám!) z pusy. Zbavím se tím bacilu a nasadím léčbu česnekem a propolisovo-manukovými tobolkami. Česnek je přírodní antibiotikum, jím ho při angínách, ale i při obyčejném nachlazení. Vezmu 2-3 stroužky, vyndám z nich “ten“ prostředek, prolisuju na lžíci a zapiji. Nedoporučuji na prázdný žaludek. Většinou se mi po chvilce udělá brutálně špatně, ale to běhěm dvou minut zmizí a do hodiny se mi uleví. Opakuji dokud mi není 100% dobře (ráno-večer).

Slyšeli jste o manuka medu nebo propolisu? Další dva moji oblíbenci. Kupuji si v Německu cucací tobolky, které se hodí mít doma po ruce, když vás začně škrábat v krku. (Našla jsem je i zde). Anebo trošku hardcore: stříkat si propolisový roztok do krku  (zde). Vám říkám, kam se hrabe Tamtum Verde.

Manuka med pochází ze Zélandu a je to také přírodní antibiotikum, léčí snad úplně vše, od akné, přes rány, reflux, až po angíny.  Zde je o něm hezký a stručný článek, pokud tedy máte zájem nebo nějaké problémy, go for it.

Dále nedám dopustit na Priessnitzovy obklady – na krk ale i kolem hrudníku, pokud vás trápí kašel.GINGER SHOTS

Mé oblíbené. 

Při nachlazení mi dále pomáhá ginger shot. Né zázvorový čaj, ten je slaboučký a myslím si, že horká voda v něm zabije to dobré. Myslím panáka čerstvého odšťavněného zázvoru zakápnutého citrónem. Já jsem totální blázen a většinou si ho s ničím neředím, ale můžete ho na začátek smíchat s jablkem a mandarinkou, jako jsem to posledně udělala pro sebe a kamaráda. Nechtěla jsem ho od ginger shotů odradit hned na začátku , tak jsem z toho udělala takovej ostřejší “džusík“.

Ničim nezapíjet, nechat vypálit a pořádně působit!

Nedoporučuji více jak jednou za den.


BOLEST HLAVY

Na bolest hlavy (ale bolesti celkově) prý funguje kurkuma, koupila jsem si tedy ve Sklizenu jednou kurkumovou latté směs, ale já na bolest hlavy trpím tolik, že mi většinou nic krom cvičení, pohybu a (někdy) kafe nic nepomůže, ale můžete to zkusit za mě a dát mi vědět.

Co za přírodní zázraky znáte vy?

Domi